OOTD: Casualty in Leather

On my previous post, I showed this leather skirt that I bought from Bershka, and added underneath that I immediately picture myself wearing the newest thing that I bought. And this was the first combination that I came up with for a very casual day for my Dershane. I already told you that this skirt can be both feminine and cool, and with this outfit, I went with the “cooler” way. Maybe it’s because of my age, or i just the way I feel more comfortable, but pretty much all the time I go with something sporty and cool rather than feminine and chic when it comes to what I’m wearing. I guess it’s because I’m very active so it would be a shame if I run around with a beautiful dress on me, You can never be sure if your clothes are getting dirty or not, and in my case, they never stay clean. Also, I don’t like it when people stop and stare at you constantly, so I just keep my outfits simple and comfy. 
Bir önceki postumda, size Bershka’dan aldığım bu deri eteği göstermiştim ve demiştim ki, yeni aldığım şeyleri anında nasıl giyebilirim diye düşünürüm. Bu gördüğünüz, Dershane’de rahat bir gün için aklıma ilk gelen kombinasyondu. Bu eteğin hem feminen hem de cool olabileceğinden de bahsetmiştim ve gördüğünüz gibi biraz daha “cool” bir görüntü yarattım. Belki yaşımdan dolayıdır, ya da kendimi daha rahat hissettiğim içindir, ama neredeyse her zaman rahat ve sportif şeyleri, kadınsı ve şık kombinasyonlara tercih ederim. Sanırım bu çok aktif biri olduğum için, gerçekten şık bir elbisenin içinde koşturmak yazık olurdu, asla kıyafetlerinizin kirlenip kirlenmeyeceğinden emin olamazsınız ve benim açımdan bakıldığında, kıyafetlerimin hiçbir zaman temiz kalmadığını görebilirsiniz. Ayrıca, insanların durup sürekli bakmalarından da hoşlanmıyorum, bu nedenle kıyafetlerimi rahat ve basit seçiyorum.

Photos by Irmak Peltekoğlu

Wearing:
Shirt and Skirt from Bershka,
Sneakers from Converse,
Bag from Markafoni.

I walk each day from my Dershane to my house, which lasts for around half an hour. In summer, all I did was eating junk food, playing weird games in Facebook and reading some book, not so active and definitely not so good for my health. But now that I have a chance, I want to live healthier, exercise as much I can and enjoy the weather that is outside. Mostly, I walk home with two of my friends, Irmak and Seray and a couple of days ago we decided to take some photos on a park that is really close to my house. I saw that it was perfect to take outfit posts -in days that I feel less lazy than usual- with just a few people around and trees everywhere! So, yay! 

Her gün Dershanem’den eve yürüyorum, ki bu yaklaşık yarım saat sürüyor. Yaz boyunca tek yaptığım abur cubur yemek, Facebook’ta tuhaf oyunlar oynamak ve tüm gün kitap okumaktı, pek aktif değil ve sağlığım için de pek iyi değil. Fakat artık şansım olduğu için, biraz daha sağlıklı yaşamayı seçiyorum, elimden geldiğince daha çok egzersiz yapmak istiyorum. Çoğu zaman eve Seray ve Irmak’la yürüyoruz ve geçenlerde evime çok yakın olan bir parkta bu fotoğrafları çekmeye karar verdik. Kıyafet çekimleri için de oldukça iyi bir yer olduğunu gördüm -normalden daha az tembel hissettiğim günlerde-, etrafta sadece birkaç insan ve bir sürü yeşillik vardı! Yay!


I will end this post with a little message for my Turkish readers:

Postumu Türk okuyucularıma küçük bir mesajla sonlandıracağım: Nice 30 Ağustoslara arkadaşlar! Geçmiş 30 Ağustos’unuz kutlu olsun, bu ülkenin harekete geçebileceği yurtdaşlarına ve gençlerine hiç olmadığı kadar ihtiyacı var, lütfen siz de sesinizi duyurun! Mustafa Kemal’in askerleri olmalıyız.


Have a lovely day and don’t forget to tell me what do you think about this OOTD?
Advertisements

16 thoughts on “OOTD: Casualty in Leather

  1. I love the way that you've combined leather with casual pieces like sneakers, it looks so fun! 🙂 And not to mention how beautiful you look in these pictures again<3 Oh gosh I'm so jealous that you still have such warm temperatures there, it's getting colder each day in Finland and there's no way that I could only a skirt and a top :) I always enjoy reading your posts!

    xoxo Eeva
    eeva-theapple.blogspot.fi

    Like

  2. Oh thank you Eeva! And I really enjoy the weather these days but normally Istanbul's weather is really humid so it's impossible to breath… But I guess it's always better than cold weather? Again, thank you so much! 🙂 ❤

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s