So Let’s Give Them Something to Talk About

Wow, it’s been a while since I posted up here, I’m so sorry about that. The truth is, I barely have any time to myself, let alone taking photos or posting stuff. This whole senior thing is harder than I imagined but oh well, it will be all over pretty soon and I’m not sure whether I want it to end or not. I’m pretty confused at the moment as you can see. On the other hand, I’m getting used to be busy all the time and will probably start to manage my time efficiently very soon, or that’s what I hope.

Wow, buraya yazmayalı uzun zaman olmuş, bunun için gerçekten üzgünüm. Dürüst olmak gerekirse, kendime ayırdığım zaman o kadar kısıtlı ki, blogum için fotoğraf çekemez oldum. Bütün bu son sınıf olma olayları düşündüğümden de zormuş ama ne yapalım, çok kısa zamanda sona erecek ve bunu istediğimden emin değilim. Kafam bayağı karışık gördüğünüz gibi. Öte yandan, meşgul olmaya o kadar alıştım ki, zamanımı iyi değerlendirmeye çok yakında başlayabileceğim, ya da en azından bunu umuyorum.

Wearing:
Dress from a Thrift Store,
Blazer from a Thrift Store,
Heels from My Mom’s Closet (it is more likely a brand for me),
Cross Ring from Bershka,
Bug Ring from a Thrift Store,
Feather Earrings from Stradivarius.
Although fall is showing itself very much nowadays, I couldn’t help myself to show you this cute little dress that my grandma bought me the other day. It is funny how my family brings me stuff from nowhere all of a sudden, most of them are stuff that I won’t even look when I see in a store, you know with weird patterns or too many flowers and butterflies. But this dress is something that I really liked at first sight so I thought I’d show you how it looks. I paired it with a short blazer and heels to give it a more elegant look. My hair and blazer puts a bit cooler edge when on the other hand, the heels and dress itself are chic. I like mixing two different ideas!

Her ne kadar bu günlerde sonbahar kendini gösteriyor olsa da, anneannemin aldığı bu küçük şirin elbiseyi size göstermeden yapamadım. Ailemin alakasız yerleden, bir anda aldıkları şeyler oldukça komik aslında, aldıkları çoğu şey benim bir mağazada durup bakmayacağım nitelikte, bilirsiniz, tuhaf şekiller ve ya çok fazla çiçek ve böcekler. Ama bu elbise, ilk görüşte sevdiğim bir tanesi ve size nasıl durduğunu göstereyim dedim. Bunu kısa bir ceket ve topuklularla kombin ettim. Saçım ve ceket görünüşüme daha rahat bir hava verirken, topuklular ve elbisenin kendisi oldukça şık. İki farklı düşünceyi birleştirmeye bayılıyorum!

Your comments mean the world to me so don’t forget to leave your feedbacks! xx

Advertisements

62 thoughts on “So Let’s Give Them Something to Talk About

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s