Hakuna Matata

Wohoo, a second post in October, I’m posting as frequent as I used to, right? Well, let’s not jinx it since apart from my typical struggles, my first exams are just around the corner. I already took my first Maths test and have History on Monday. I can’t say that I’m a bad student although I almost never study -and I guess that’s the reason why I’m having such a bad time focusing on my studies on my last year-, whenever I open my textbook, I end up daydreaming and completely forget what I’ve just been reading. Still, my grades were never bad and I never failed on any course, and I hope to keep it that way this year. Any tips you have, I can really use some extra help?   

Wohoo, Ekim ayında ikinci bir post, eskisi gibi sık yazmaya başladım değil mi? Şey, nazar deydirmeyelim, çünkü çok kısa bir zaman içinde klasik didinlemelerime bir de sınav haftam eklenecek. Matematik sınavını oldum bile ve Pazartesi Tarih sınavım var. Kötü bir öğrenci olduğumu söyleyemem, her ne kadar hiçbir zaman çalışmasam da -sanırım bu sene çalışmaya adapte olmamın temel sebebi de bu-, kitaplarımı açtığım zaman kendimi hep hayalkurarken buluyorum ve sonuç olarak okuduğumdan hiçbir şey aklımda kalmamış oluyor. Yine de, notlarım hiçbir zaman kötü olmadı ve hiçbir dersten kalmadım, ve bunu bu sene de böyle sürdürmeyi umuyorum. Herhangi bir öneriniz var mı, gerçekten dışarıdan bir yardımı kullanabilirim?
Wearing:
Lace Top from Bershka,
Belt from My Mom’s Closet,
Shorts from Zara,
Dotted Tights from Penti,
Shoes from A Thrift Store.


Lets talk about some fashion, shall we? Even though I’m very new to this whole fashion concept, I still don’t know where I’m standing. I don’t have a “style” as everyone else seems to have, I don’t have a particular way of dressing that I like. I just like to put on clothes which make me feel better, not to make me prettier or something. And I’ve been noticing, specially on the internet that a lot of people in my age, and even older, are trying too hard. I mean, I get that you want to dress elegant and sophisticated and whatsoever but wearing heels all the time with make-up that makes you seem like a totally different person is… I don’t know the right word but, it’s just not who you are. Why do people want to show themselves as someone they are not? It’s crazy. I guess it’s basically because of the society, you know because the unseen rule that everyone should be pretty in a certain way. Which certain way though? Don’t get me wrong, I’m not against those who are totally comfortable with what you’re wearing but some people are too egoistic to even turn around and say “thank you” when they are complimented. What is wrong with people?! Anyways, my main point was to tell you that I still don’t have any style. I don’t want to dress sporty all the time because I want to show the “beautiful side of me” too, but I also don’t want to push too hard all the time and like I’m 20 -not that looking 20 is bad or something-. So just like what you’re seeing in this post, I mixed more of an elegant piece (the top that I’m wearing) -oh how I love this top- with more of a sporty bottom (the shoes and the shorts), completed with the belt and dotted tights to make the look cuter. I guess I just like to mix and play with different types of clothing, not showing too much but not hiding anything too. Experimenting is always good, right?

Biraz da modadan bahsedelim, olur mu? Her ne kadar moda konseptine çok yeni olsam da, hala nerede durduğumdan emin değilim. Başka insanların aksine benim bir “stilim” yok, giyinmeyi sevdiğim belirli bir tarz yok. Ben sadece kendimi içinde iyi hissettiğim kıyafetler giymeyi seviyorum, beni güzel gösteren ya da başka bir şey yapan değil. Ve etrafımdan gözlemlediğim kadarıyla, özellikle internette, benim yaşlarımda ve hatta benden büyük olan insanlar, fazla zorluyorlar. Demek istediğim, sofistike ve elegant görünmek istediğinizi anlıyorum ama her zaman topuklular giyip kendinizi olmadığınız biri gibi gösterecek derecede makyaj yapmak… Doğru kelimeyi bilmiyorum, ama bu siz değilsiniz. Neden insanlar kendilerini olmadıkları biri gibi göstermeyi istiyorlar? Bu delilik. Sanırım bunun nedeni içinde yaşadığımız toplum, bilirsiniz, görünmeyen o “herkes belli bir şekilde güzel olmalı” kuralı yüzünden. Hangi belli şekil ama? Beni yanlış anlamayın, kendilerini bu şekilde rahat hissedenlere asla karşı değilim, ama bazı insanlar o kadar egoist ki kendilerine iltifat edildiğinde “teşekkür ederim” bile demiyorlar. Bu insanların sorunları ne?! Neyse, demek istediğim asıl nokta halen bir stilimin olmaması. Her zaman sportif giyinmeyi tercih etmiyorum çünkü kendimi “güzel” de göstermek istiyorum, fakat aynı zamanda kendimi 20li yaşlarda gösterip çok da zorlamak istemiyorum -20li yaşlarda olmakta hiçbir sorun yok tabii ki-. Bu postta da görmüş olduğunuz ki, daha elegant bir parçayı (bu üst gibi) -ah bu üstü ne kadar çok seviyorum, daha sportif şeylerle kombin ettim (ayakkabı ve şort), son olarak da kemer ve benekli çorapla daha şirin bir görüntü yakaladım. Sanırım farklı tarzları karıştırmmayı ve kıyafetlerle oynamayı seviyorum. Farklı şeyler denemek hep iyidir, değil mi?


Take care until my next post and don’t forget to comment below! Have a lovely Saturday.

Advertisements

56 thoughts on “Hakuna Matata

 1. You're having beautiful eyes and hair! I was in Istanbul for 2 months and it's an amazing city.
  Lave looks lovely on you.
  Kisses, Sally

  themuv.blogspot.com

  Like

 2. Oh thank you very very much! I also visited Berlin a couple of times and love it, I'm sure the rest of Germany is as good as Berlin!
  Thanks once more. 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s