Big Black Boots, Long Brown Hair

Spring is finally showing its face here in Istanbul and I can’t even put in words to tell you how much I’ve missed walking without a jacket. The temperature was around 12 degrees, the weather was chilly but cool, the sun shone for a long time and everyone was on the streets, enjoying the weather. But since there are only 26 days left for the big exam, I couldn’t be one of those people that I’ve just mentioned and rather stayed in. That should also explain my bad blogging habits lately, though I promise I’ll make it up to you, two of my close friends are having their birthdays this week so expect a photo bombardment. Also, we’re going to take a class photo on Thursday, so that should be fun as well.
I couldn’t resist taking photos on such a beautiful weather, I hope the sun will continue to show its face. Apart from my babbling, I really hope that you’re having a great day and the weather is enjoyable for you too!

Wearing:  Hat, ASOS // Blazer, Mango // Chiffon Shirt, H&M // Crossed Necklace, Bershka // Cut Out Denim Shorts, Bershka // Boots belong to my Aunt.

AND LOOKBOOK’S PHENOMENON MARY-KATE FANNED ME AFTER THIS LOOK. *LE TEARS OF JOY*

İlkbahar sonunda yüzünü göstermeye başladı ve ceketsiz dolaşabildiğim için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam size. Bugün hava 12 derece civarındaydı, güneş ışıldıyordu ve herkes dışarda, havanın tadını çıkartıyordu. Büyük sınava 28 gün kaldığı için ben az önce bahsettiğim insanlardan olamadım ne yazık ki, sadece evde durabildim. Bu aynı zamanda son zamanlarda kötü bir blogger olmamın sebebini de açıklıyor sanırım, ama söz veriyorum size kendimi affettireceğim. Bu hafta çok yakın iki arkadaşımın doğum günü olacak, fotoğraf bombardumanına hazırlıklı olun! Ayrıca Perşembe günü son sınıfların kepli fotoğraf çekimi de var, eğlenceli olacak. 

Bu kadar güzel bir havada fotoğraf çekmekten alıkoyamadım kendimi, umarım güneş yüzünü göstermeye devam eder. Gevelememi bir kenara bırakırsak, umarım gerçekten güzel bir gün geçiriyorsunuzdur ve hava sizin için de keyiflidir!

VE LOOKBOOK FENOMENLERİNDEN MARY-KATE, BU KIYAFETTEN SONRA BENİ TAKİP ETMEYE BAŞLADI. *LE MUTLULUK GÖZYAŞLARI* 

Advertisements

71 thoughts on “Big Black Boots, Long Brown Hair

  1. Stunning pictures 🙂 You have a great view (Istanbul <3) from where ever this is 😀 anyway LOVE denim shorts and you look stunning in them and your hat is amazing! Kisses from a very rainy depressing Sarajevo 😀 :*

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s