Photo Diary: 8th Istanbul Youth Forum

I know I don’t keep my promises in term of writing as much as possible but this week, I actually had a real excuse. The reason for my absence which seemed to be forever was due to the fact that I was in another EYP conference, held in my very own school, named Istanbul Youth Forum. What’s so different and prestigious about this special conference is that, people from all over Europe gather in our beautiful city Istanbul for six days (where usually EYPs take only four). I met amazing youngsters from everywhere, had a joyful week and experienced lots of great things.

Biliyorum ki sürekli yazmak konusunda verdiğim sözleri tutmuyorum, fakat bu hafta bunun için gerçek bir bahanem vardı. Çok uzun süren bu yokluğumun sebebi, kendi okulumda olan İstanbul Gençlik Forumu adında bir AGP konferansına katılmamdı. Bu konferansın bu kadar farklı ve prestijli olmasının temel nedeni, altı gün süren bu konferansta, Avrupa’nın birçok yerinden güzel İstanbulumuzda gençlerin bir araya gelmesi (ki AGP’ler genellikle dört gün kadar sürer). Birbirinden inanılmaz gençlerle tanıştım, çok eğlenceli bir hafta geçirdim ve yeni bir sürü şey yaşadım.


The first afternoon was the Eurovillage where basically everyone serves their traditional foods as you can see below. My favourite kitchen was definitely either Spain or Sweden with their meatballs and sweets. I hated Swiss cheese because they melted it and the whole place smelled really horrible. I also got the chance to try Bear meat from Finland, and as scary as that sounds, the taste was even worse for me…
İlk gün, Eurovillage denen olay vardı, burada herkes geleneksel yemeklerini yukarıda da görebileceğiniz gibi herkese sunuyor. En sevdiğim yemekler kesinlikle ya İspanyol mutfağından, ya da İsveç’tendi. İsviçre peynirinden nefret ettim çünkü erittiklerinde bütün okul korkunç koktu. Aynı zamanda Finlandiya’dan gelme Ayı eti de yedim, ve her ne kadar kulağa korkunç gelse de, tadı çok daha kötüydü…On the fourth day, we had a Bosphorus tour. Even though I’m pretty used to see the sea all the time, it was really amazing and made me feel so proud to see everyone taking tons of photos whenever we were on one of the bridges. It had been a while since I traveled in the Bosphorus so it was really lovely,  I really do love my country, it’s definitely one of the most magnificent places on Earth. The trip was so peaceful.
Dördüncü gün, Boğaz turumuz vardı. Her ne kadar her zaman deniz görmeye alışkın olsam da, ne zaman bir köprüden geçsek, herkesin süreki fotoğraf çekmesi çok gurur verici bir şeydi. Boğaz’ın içini görmeyeli uzun zaman olmuştu ve gerçekten çok güzeldi, ülkemi gerçekten çok seviyorum, kesinlikle dünya üzerindeki en güzel yerlerden bir tanesi. Yolculuk çok huzur vericiydi.

Above you see a guy I met at this session called Emil from Sweden, and he’s probably one of the people that I’m going to miss like crazy. He is the most down-to-earth, lively, energetic and fun person I’ve ever met. I’d kill to have a best friend like him.
Yukarıda, herhalde bu konferansta tanışıp deli gibi özleyeceğim inanların başında gelen İsveç’ten Emil’i görüyorsunuz. Kendisi gördüğüm en cana yakın, canlı, enerjik ve eğlenceli insandı. Onun gibi bir en yakın arkadaşa sahip olmak için her şeyi yapardım. 
Furkan & I // Dead Hazal at the end of a hard day // Me & Sarp.
 Furkan & Ben // Zor bir günün ardından ölmüş olan Hazal // Ben & Sarp.

Me & Eero (I’ve already miss him!) // Belen, Yağmur, Aslınur and Moi // Yağmur & Me (love her).
Ben & Eero (onu şimdiden özledim!) // Kızlar // Yağmur & Ben (onu çok seviyorum).


Advertisements

24 thoughts on “Photo Diary: 8th Istanbul Youth Forum

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s