Photos by: Efe GÜLER
Fedora Hat, Asos (SIMILAR) (SIMILAR// Sunnies, Stradivarius // Tank Top, Tobi (HERE// Bralette, Tobi (HERE) // Black Skort, Modagram (SIMILAR) // Heels, Mom’s
I got home after spending the weekend with the amazing Organisers Team of the EuroTurco session which is another EYP conference that will take place at my school in September. I actually thought about retiring from EYP since I really feel old considering that I’ve been doing these conferences for almost four years now, and although I have to admit that I love the spirit and the friendships, and still don’t quite feel that I gave it my best, I just lost my old appetite for the whole thing. BUT, this organisation holds a special place in my heart since almost all my team consists of my previous friends whom I love dearly, so I just can’t wait to work with them and make this session unforgettable. My team is responsible for the visual concepts, including the badges, the placards, t-shirts, wristbands, posters and etc that we need to start working on the layouts of each, asap. This is it for today, have a great start of the week!
Evime, muhteşem EuroTurco Organizasyon Ekibiyle geçirdiğim haftasonundan sonra döndüm ki bu daha önce bahsettiğim gibi, Eylül ayında bizim okulda olacak bir EYP konferansı. Aslında EYP’den emekli olmayı çok ciddi düşünüyordum, çünkü bu konferanslara katılmamın dördüncü yılında artık kendimi biraz yaşlı hissediyorum, her ne kadar EYP ruhunu ve arkadaşlıklarını çok sevdiğim gerçeği bulunsa da. Aynı şekilde hala verebilecek birkaç şeyimin olduğunu hissediyorum fakat bütün bu organizasyonlara olan o eski şevkimi biraz yitirmiş durumdayım. Gene de, bu organizasyon ekibi benim için çok farklı bir yere sahip, çünkü içindeki insanların çoğu daha önceden beraber çalıştığım, çok sevdiğim arkadaşlarım, dolayısıyla onlarla tekrar beraber çalışıp unutulmaz bir konferans gerçekleştirmek için sabırsızlanıyorum. İçinde bulunduğum takım, görsel malzemelerden sorumlu; yaka kartlarından, plakartlara; posterlerden, t-shirtlere kadar bir sürü şeyden ve bütün bunların tasarımlarını oluşturmaya bir an önce başlamamız gerekiyor. Bu günlük bu kadar, güzel bir hafta geçirin!
Advertisements

34 thoughts on “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s