Hey peeps! I’m back from Çeşme with a little delay, I know(!) but I blame the air conditioning and my friends who literally destroyed my sleeping schedule. Nothing is new in my life, I’m still enjoying my summer holiday which will end in the end of September, and I’m counting the days left for being a second year in college, which is unbelievable even for me, trust me. I promise I’ll be posting in my regular pace and show you some pics from both Çeşme and Spain/Portugal as well as a little shopping I’ve done with my friends!
I also want to talk a bit about the whole Ice Bucket Challenge to raise awareness to ALS going on viral at the moment, and I believe most of the people who are posting these videos don’t even have a clue of the whole idea but rather do it just for the sake of it. It’s pretty dumb if you ask me. The other people who are well aware of the circumstance however, are the ones with golden hearts.
BROWN HAT, STRADIVARIUS
LACE BLOUSE, KOTON
BLUE MAXI SKIRT, THRIFTED
OFF-WHITE HEELS, MOM’S

Keep on smiling,
Eda GSelam millet! Çeşme’den biraz geç de olsa, döndüm, ki bunda uyku düzenimi kelimenin tam anlamıyla yok eden arkadaşlarımı ve beni hasta eden klimaları suçluyorum. Hayatımda yeni bir şey yok, Eylül’ün sonuna kadar devam edecek olan yaz tatilimin tadını çıkarıyorum, ve üniversitedeki ikinci seneme başlamak için günleri sayıyorum, ki bu durum benim için bile oldukça garip, inanın bana. Söz veriyorum hem Çeşme’den hem de İspanya/Portekiz’den bir sürü fotoğrafla geri döneceğim, ayrıca size bu ayki aldığım kıyafetleri de göstermek niyetindeyim!
Son olarak internette şu an sürekli gözümüze çarpan ALS hastalığına farkındalık kazandırmak için konulan videolara değinmek istiyorum. Bana kalırsa, bu videoları koyan çoğu insanlar bunları sadece kendilerini göstermek için yapıyor, gerçekten olayın ciddiyetinden bir haberler. Ki bu oldukça salakça. Durumu kavrayan insanlarınsa gerçekten altından kalpleri olduğunu düşünüyorum.


Gülümsemeye devam edin,
Eda G
Advertisements

12 thoughts on “

  1. I hope you had so much fun in Cesme, Portugal and Spain! Cannot wait to see the pictures. Oh and I do believe tht the challenge is so dumb too, however, it's a clever way to raise awareness of the ilness.

    Like

  2. I completely agree with you about the raising awareness part, but I also do believe that it sort of became the “thing” right now. People who already knew about Stephen Hawking suddenly became too caring for ALS… It's a bit pretentious, but it's also for a good cause.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s