I’m back from the latest (and probably my last) EYP conference that was held in santralistanbul, which also happens to be my university; and it was truly a splendid five days for me. I’ve met so many amazing people all across Europe (including the UK, Serbia, Kosovo, Greece, the Netherlands, Spain, France, Germany, Sweden) and I’ve get to know different personalities and perspectives. But what counts the most for me is that I’ve made so many amazing friends along the way.
This conference was a bit more sentimental than the others for me since a) The venue was my university as I’ve just mentioned, and truth to be told, I don’t have that many of friends. But with these great people and the memories we shared at the venue, it’s safe to say that I’ll be looking for their faces during this semester; b) I finally dragged my two very best friends to be a part of EYP and get to share this experience with them; and c) This was probably my last EYP since I’ve been thinking of retiring for quite some time and what better way to say goodbye than organise a session at my own university? 
FEDORA HAT, ASOS
CHAINED BACK BRALETTE, TOBI
BLACK&WHITE CROP TOP, SHEINSIDE
GRAY SEQUINNED SKIRT, SHEINSIDE
BLACK HEELS, THRIFTED


Keep on smiling,
Eda G


En son (ve muhtemelen hayatımın en sonuncu) EYP konferansından döndüm, bu konferans aynı zamanda üniversitem olan santralistanbul kampüsünde gerçekleşti ve ben gerçekten birbirinden güzel beş gün geçirdim. Tüm Avrupa’dan (İngiltere, Sırbistan, Kosova, Yunanistan, Hollanda, İspanya, Fransa, Almanya, İsveç gibi ülkelerden) birbirinden harika insanla tanışma, farklı bakış açıları ve kişilikler inceleme fırsatı yakaladım. Fakat benim için en önemli olan şey, yolun sonunda birbirinden güzel arkadaşlıklar kurmuş olmam.
Bu konferans diğerlerinden daha duygusal bir yere sahip benim için çünkü, a) Az önce bahsettiğim gibi kendi üniversitemde gerçekleşti, ki doğruyu söylemem gerekirse burada fazla arkadaşım yok ve şimdi tüm sene boyunca bu konferanstaki yüzleri arayacağım; b) Sonunda en yakın iki arkadaşımı EYP’yi tatmaya ikna ettim ve bu deneyimi onlarla yaşayabildim ve c) Sanırım bu benim son EYP konferansımdı, zaten EYP’den emekli olmayı uzun bir zamandır düşünüyordum ve kendi üniversitemde böyle bir konferans organize ederek EYP kariyerimi sonlandırmak bana oldukça güzel geldi.

Gülümsemeye devam edin,
Eda G

Advertisements

6 thoughts on “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s