I’m so glad and a bit tired (already?) that my academic year finally started, and although it’ll take a koala like myself to adjust waking up with the sunrise, I’m glad that I’m out of the monotony that I was in for some time now. Things like a new semester, a new year, a new relationship, a new anything really feels like a clean slate for me, a fresh start, and well, I was needing one for quite a while now.

My Hiphop classes started last Saturday and there are a few marks that I need to make about that experience; a) I’ve always loved dancing, and thought that I was quite good at it; but when I actually struggled to learn the choreography of the week, I saw that I literally sucked. Coordination is not my thing, but it’s one of the many things that I need to work on (challenge accepted!), b) My legs were literally shaking after the warmups and the actual class hadn’t started yet, and well, it felt damn good to work my ass out (but not so good when my legs to kept aching for the next couple of days), c) I freakin’ loved every second of it!
BROWN HAT, STRADIVARIUS
FLOWERED NECKLACE, SHEINSIDE (CLICK)
PATTERNED JACKET, SHEINSIDE (CLICK)
CROCHET TOP, SHEINSIDE (CLICK)
BABY BLUE SKIRT, CHOIES (CLICK)
COLOUR BLOCK HEELS, MOM’S


Keep on smiling,
Eda G 

Okulumun sonunda açılmış olmasına çok sevinçliyim ve (şimdiden?) biraz yoruldum, ve her ne kadar benim gibi bir koalanın güneşin doğuşuyla beraber uyanmaya alışması biraz zaman alacak olsa da, bir süredir içinde bulunduğum monotonluktan çıktığım için oldukça memnunum. Yeni bir okul yılı, yeni bir sene, yeni bir ilişki, kısacası yeni her şey benim için temiz bir sayfa gibidir, yepyeni bir şans, ve açıkçası böyle bir şeye uzun bir süredir ihtiyacım vardı.

Hiphop derslerim geçen Cumartesi günü başladı ve bu deneyimle ilgili paylaşmak istediğim bir kaç şey var; a) Dans etmeyi her zaman çok sevmişimdir ve iyi olduğumu da düşünürdüm, ama haftanın kareografisini öğrenmeye çalıştığımda kelimenin tam anlamıyla rezalet olduğumu fark ettim. Kordinasyon kesinlikle benim işim değilmiş, b) Isınmadan sonra bacaklarım titriyordu ki daha dans etmeye başlamamıştık bile ve kıçımı yırtmak aslında hoşuma gitti (ama sonraki birkaç gün boyunca çektiğim bacak ağrıları o kadar da hoş değildi), c) Tüm bu süreç inanılmadı!

Gülümsemeye devam edin,
Eda G
Advertisements

20 thoughts on “

 1. Ohh, thank you so much for your encouraging comment below my wedding post! 🙂
  It's always good to get a positive feedback, if it's honest (and it definitely seems like)
  Your blog looks lovely, so I decided to follow it. 🙂

  So see you soon 😛
  All the best
  Matthias

  http://snapshopped.com

  Like

 2. Hey! Commenting and getting comments from genuine people like yourself is always a pleasure!
  Your work is really nice, I'm happy to encourage you in continuing doing what you love.
  And thanks a lot Matthias, this means really much 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s