Firstly happy-late Eid Mubarak to my Muslim readers, even though I’m personally against to celebrate such an occasion for various different reasons, I believe that we should all respect each other’s thoughts, no matter what differences we may have. So because of this Eid, my school is closed until Wednesday and I’ve got so many readings to do for my International Relations classes, which I have to get it over with pretty soon. 
Now about the outfit; I had an eye on this top which actually belongs to my even more fashionable mother for quite some time now, never really knew what to combine it with though. The thing about finding the right pieces to put together has always been a challenge for me since I never want to over-show myself, never want to be seen any older than I am, but rather keep it playful and fun at all times so that my outfits will evolve with my age and myself. I guess it has a lot to do with my culture, youngsters don’t feel comfortable revealing too chic or too elegant… So, when I finally made up my mind to wear this top, which reminds me a lot of Blair Waldorf’s style, I paired it with the simplest and most comfortable jeans that my wardrobe offered me, and I liked the contradiction between the elegance of the blouse and the laid-backness of the jeans. Finally, I freakin’ love this blazer and its cut, so I thought why not? A messy hair sort of finishes this look of juxtapositions! And lastly, dark lips are definitely my favourite fashion related things about Autumn.
Lastly, an early Happy Birthday goes to my lovely Mother! I’m so lucky to have such a wonderful woman by my side for all this time. Love you mom!
DIVA LIPSTICK, MAC
CUT BLAZER, MODAGRAM (HERE)
RUFFLED BLOUSE, ADLIŞK (SIMILAR)
BROWN BELT, BERSHKA
DENIM PANTS, MANGO
OFF WHITE HEELS, MOM’SPhotos by: Efe G 

Keep on smiling,
Eda G 

Öncelikle Müslüman okurlarıma Hayırlı Bayramlar dileyerek başlamak istiyorum, her ne kadar ben birçok sebepten ötürü bu Bayrama inanmasam da, bence hepimiz, farklılıklar ne olursa olsun, birbirimizin görüşüne saygılı olmalıyız. Bayram nedeniyle okulum Çarşamba’ya kadar tatil ve benim bir an önce başlayıp bitirmem gereken bir sürü Uluslararası İlişkiler okumam var. 

Kıyafetime gelince: aslında anneme ait olan bu üste gözümü çok uzun bir zamandır dikmiş durumdaydım, fakat asla neyle kombinlesem bir türlü karar veremiyordum. Benim için, parçaları nasıl birleştireceğim her zaman bir problem olmuştur, çünkü kendimi asla olduğumdan daha büyük ve ya aşırı göstermek istemiyorum, kıyafetlerim de yaşımla birlikte gelişmeli ve şu anda eğlenceli ve oyuncu havasından şaşmamalı! Sanırım bu biraz da kültürümüzle alakalı, gençler kendini olduğundan çok şık ve ya çok elegan göstermeye çekiniyor çoğu zaman… Kısacası, sonunda bu üstü giymeye karar verdiğimde, ki bu parça bana kesinlikle Blair Waldorf’un stilini anımsatıyor, bunu gardrobumun bana sunduğu en basit ve bir o kadar da rahat kotumla kombinlemeye karar verdim, üstün şıklığına karşın kotun rahatlığıyla bütün bu üstün yarattığı bu zıt hava oldukça hoşuma gitti doğrusu. Ayrıca, bu ceketi inanılmaz beğenerek aldım, ve neden olmasın ki? Dağınık saç, bu zıtlıklar kombinini tamamlamak için harika bir olanak, değil mi? Son olarak, Güzle ilgili en sevdiğim şeylerden biri kesinlikle koyu renkli rujlar.

Son sözüm olarak buradan canım Anneciğimin doğum gününü bir gün önceden kutlamak istiyorum! Kendisi gibi inanılmaz bir kadının her zaman yanımda olduğunu bilmek beni dünyanın en şanslı insanı yapıyor. Seni çok seviyorum annot!
Advertisements

52 thoughts on “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s