My apologies for not posting in a couple of days but school kept me busier than I thought! 
I didn’t go to school today ’cause I woke up feeling a bit bad, and was afraid that I was catching a cold or something. Now I’m feeling pretty fine, apart from the fact that my back and legs still hurt from the Hiphop lesson two days ago. We did a routine in Nicky Minaj‘s Anaconda, and even though I’m more of a lyric-listener type of a person, I freaking love to just listen to the beats and move according to the sounds. The only thing that bothers me a bit is that at the end of each lesson, the teacher splits us into a couple of different groups and wants each group to do the choreography while everybody else is watching them. Even though I’m a quick learner and everything, my body becomes like a stick when I’m in front of everyone and I can’t really dance the way I want to. Fucking stage fright. 
This outfit is the one that I wore for my mother’s birthday and was actually a combo that my mom put together and asked me whether I wanted to wear it. The top is amazing, the skirt is abstractly cool and the shoes are so fun; I had to say yes! 
Now I’m going to watch some American Horror Story and read a bit about American Revolution (no coincidence intended). See you in 3 days xx
EVERYTHING IS THRIFTEDKEEP ON SMILING,
EDA G  

Birkaç gündür yeni bir post koymadığım için üzgünüm ama okul son zamanlarda beni düşündüğümden de fazla meşgul ediyor!

Bugün okulu ektim çünkü sabah oldukça kötü kalktım ve grip olmaktansa dinlenmeyi tercih ettim. Şu an gayet iyi hissediyorum, iki gün önceki Hiphop dersinden sonra hala sırtımın ve bacaklarımın ağrıması dışında. Nicky Minaj‘ın Anaconda şarkısında dans ettik ve her ne kadar ben bir şarkının sözlerini dinleyen insanlardan olsam da, dansta yaptığımız gibi ritmleri duymak ve seslere göre hareket etmek de oldukça keyifli. Beni geren tek konu, her dersin sonunda hoca bizi farklı gruplara ayırıyor ve her grup çıkıp diğer herkesin önünde kareografiyi yapıyor. Her ne kadar dansı hızlı öğrensem de, herkesin önünde dans edecekken vücudum adeta bir sopaya dönüşüyor ve istediğim gibi hareket edemiyorum. Lanet sahne korkusu.

Bu kıyafet aslında annemin doğumgününe giderken, annem tarafından bizzat benim için kombinlediği bir bütün. Uzun kollu üst harika, etek garip bir biçimde çok havalı ve ayakkabılar da bir o kadar eğlenceli; bunu giymek zorundaydım!

Şimdi gidip American Horror Story izleyip ardından Amerikan Devrimi hakkında okuma yapacağım (komik tesadüf). 3 güne görüşürüz xx

GÜLÜMSEMEYE DEVAM EDİN,
EDA G
Advertisements

21 thoughts on “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s