The worst is over guys, speaking prior to my midterms of course. Only one more (rather-easy) exam before Eda is a free elf! (I’m watching way too much Harry Potter with my brother nowadays). I feel like this year has been more productive to me, I’m more used to the idea that my place is college now, and studying the things that I chose becomes kinda fun after a point, except studying anything that has to do with numbers, thank you very much. 

I also feel that my fashion sense has grown a bit more this year, I don’t hold back as much as I used to and you can often see me wearing these garments I post on my blog, during my time on campus as well, minus the heels and excessive amounts of makeup obviously. I still don’t want to get so dressy dressed for school, but I don’t mind feeling good and confident with looking a bit more polished than I used to. This outfit was something that I wore in the past couple of days, I fell in love with the cut and pattern of this blouse, I’d usually go with only one of these, it looks pretty nice and not too much. Nothing tops a bit of colour in fall/winter, right?

Oh and I almost forgot, can’t believe my blog has now 800+, you guys make me feel the happiest, seriously. My heart skips  a beat with every follower, and even though I always remind myself that I keep my blog for myself at first, seeing you guys like what I share makes me feel so special. Thank you so much, you’re all amazing and dear. xx

BROWN FEDORA, BERSHKA
PATTERENED BLOUSE, KOTON
BROWN BELT, TOPSHOP
HIGH WAISTED WHITE PANTS, BERSHKA
BURGUNDY BOOTS, via TRENDYOL







Until next time,
Keep on smiling,
Eda G 

En kötüsü sonunda bitti arkadaşlar, tabii ki vizelerime referans alarak yazıyorum bunu. Sadece bir tane (oldukça kolay) bir sınavım kaldı, ve daha sonra Eda özgür bir elf olacak! (Son zamanlarda kardeşimle çok fazla Harry Potter izliyorum). Bu sene benim için daha verimli geçiyor, sonunda artık üniversiteye ait olduğum gerçeğini kabul ettikten sonra, kendi ilgi alanımdaki derslere çalışmak bir yerden sonra eğlenceli bir hal bile alabiliyormuş, tabii ki burada sayılar olmayan derslerden bahsediyorum, matematiksel dersler sizin olabilir.

Aynı zamanda bu sene moda anlayışım da biraz gelişti gibi, geçen sene yaptığım gibi bu sene kendimi o kadar da geri çekmiyorum artık, hatta blogumda gördüğünüz çoğu kombini -tabii ki topuklu ayakkabısız ve gülünç derecede makyaj olmaksızın- kampüste de üzerimde görebilirsiniz. Halen okul için fazla abartılı giyinmemeye özen göstersem de, normalin bir tık üstünde giyinerek kendimi daha iyi ve özgüvenli hissetmekle ilgili hiçbir problemim yok. Bu kıyafet de geçenlerde okulda giydiklerimden biriydi, bu bluzun kesimine ve üzerindeki desene bayıldım; ki normalde kıyafet alırken bir tanesini seçerim ama bu bluz oldukça güzel ve abartısız. Sonbahar/kış zamanında biraz rengin hiçbir sakıncası yok, öyle değil mi?

Ah ve neredeyse unutuyordum, blogumun 800+ takipçiye ulaştığına inanamıyorum, gerçekten de beni dünyanın en mutlu insanı yapıyorsunuz, cidden. Kalp atışım her bir yeni takipçiyle hızlanıyor, ve her ne kadar her zaman bu blogu ilk olarak kendim için tutuyorum desem de, paylaştığım şeyleri insanlar beğenince kendimi oldukça özel hissediyorum. Hepinize çok teşekkür ederim, gerçekten harika ve değerlisiniz. xx
Advertisements

One thought on “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s